79 Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 kwietnia 2022

19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach i zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim jednak wybierali śmierć z bronią w ręku. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

 

W tym roku wypada 79 rocznica powstania  w getcie warszawskim. Z tej okazji uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią Panią Izabelą Chacińską wzięli udział  w społeczno-edukacyjnej akcji "Żonkile". Motywem przewodnim akcji była miłość. Dzieci wysłuchały opowiadania "Strasznie strasznie" *, brały udział w ciekawych  warsztatach, jak również samodzielnie wykonały żonkile, które później przyczepiły na swoich koszulkach.

#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonikle #polinmuseum

* Opowiadanie "Strasznie strasznie": https://youtu.be/cian3BH3XVQ

Więcej o akcji "Żonkile" na stronie: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach-kultury?fbclid=IwAR3MPurDtih0cgfOs2maRYqUlQ8WLVhw8BH2GfC43VehCrPmnXmVpe23-PQ 

 

Izabela Chacińska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie logotyp Akcji Żonkile

    logotyp Akcji Żonkile

  • Powiększ zdjęcie Łączy Nas Pamięć

    Łączy Nas Pamięć