"Legendy Orła Białego"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 stycznia 2023

"Historia est magister vitae!" - Historia jest nauczycielką życia! Dnia 10 stycznia br. uczniowie klasy 4a i 5a mieli okazję obejrzeć w Novym Kinie Siedlce spektakl teatralny pt. "Legendy Orła Białego", wystawiony przez aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.

Prezentacja sceniczna ukazuje początkowo trzech braci zakonnych: Anonimusa, Zenobiusza i Agapiusza, którzy podejmują się trudu spisania najstarszych dziejów Polski. Chcąc dokonać tego trudnego zadania wyruszają łodzią ze średniowiecznego klasztoru w poszukiwaniu źródeł historycznych. Dotarcie do prawdy nie jest jednak łatwe! W trakcie wyprawy okazuje się bowiem, że fakty historyczne, poparte zapisanymi w kronikach datami, przenikają się z legednami oraz ludowymi podaniami i wierzeniami.

Odbywając, wspólnie z aktorami, ów rejs do źródeł narodowych wydarzeń, uczniowie przypominali sobie prastare opowieści o Goplanie - Królowej Gopła oraz znane legendy związane z początkami państwa polskiego. Aktorzy wcielili się w rolę: Popiela,  Piasta Kołodzieja i jego żony Rzepichy, braci Lecha, Czecha i Rusa. Przedstawienie nawiązywało także do treści legendy o smoku wawelskim, królu Kraku i Wandzie, która Niemca nie chciała. Wątki te przeplatały się z innymi wydarzeniami, opisanymi w Kronice Polskiej Galla Anonima, takimi jak: ślub Mieszka z Dobrawą, chrzest Polski czy koronacja Bolesława Chrobrego.

Moment postrzyżyn Siemowita (Ziemowita) - syna Rzepichy i Piasta Kołodzieja - był szczególnie emocjonujący dla uczniów naszej szkoły, gdyż w rolę Ziemowita wcielił się zaproszony przez aktorów na scenę Antek - uczeń kl. 4a. Jego debiut na tak dużej scenie, możemy uznać za bardzo udany! Na pewno zapadł wszystkim w pamięć.

Uczniowie obejrzeli sztukę z dużym zaciekawieniem, podziwiali scenograię i efekty świetlne. Całość świetnie dopełniały kostiumy aktorów, które oddawały atmosferę minionych już epok. Wyjazd na spektakl teatralny był nie tylko okazją do poznawania zagadnień z zakresu j. polskiego i historii, ale także praktycznymi ćwiczeniami odpowiedniego zachowania się w teatrze.

Opiekunami podczas wycieczki były: p. Elżbieta Żodzik, p. Katarzyna Marczak, p. Katarzyna Konopka.

 

K. Konopka

Galeria

  • Powiększ zdjęcie