Rok szkolny 2022-2023

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Obchody 103. Rocznicy Bitwy Warszawskiej i udział w Święcie Wojska Polskiego

Obchody 103. Rocznicy Bitwy Warszawskiej i udział w Święcie Wojska Polskiego

Dnia 13 sierpnia 2023 r. Dyrekcja Szkoły, przedstawiciele Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Waleriana Łukasińskiego w Mordach oraz harcerze z 4 PDH „Ciekawi świata” uczestniczyli w gminnych uroczystościach patriotycznych związanych z obchodami 103. Rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz Świętem Wojska Polskiego.

Obchody rozpoczęto Mszą Świętą w kościele parafialnym w Mordach. Po Liturgii zebrani udali się pod Figurę św. Michała Archanioła, gdzie miało miejsce nadanie nazwy  Skwerowi - im. ks. kanonika Władysława Augustynowicza. Kolejne punkty oficjalnych uroczystości patriotycznych i wojskowych odbyły się na Placu w centrum. Dyrektor Zespołu Oświatowego w Mordach – Pani Alina Wołosz przybliżyła zebranym rys historyczny dotyczący losów bohaterów niepodległościowych, walczących w bitwach na terenach Miasta i Gminy Mordy w latach 1918 -1920. Następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Poległych w wojnach z terenu Miasta i Gminy w latach 1918 -1920.

17 sierpnia 2023
Tekst: K. Konopka; Zdjęcia: M. Pawłowska
Czytaj więcej o: Obchody 103. Rocznicy Bitwy Warszawskiej i udział w Święcie Wojska Polskiego
Przejdź do - Harcerskie ognisko i przywitanie lata

Harcerskie ognisko i przywitanie lata

25 czerwca 2023 r. harcerze 4 PDH "Ciekawi świata" przy zabawach i ognisku zakończyli pracowity rok pracy. Kolejny raz byliśmy gośćmi u Państwa Trębickich w Klimontach.  Pani Elżbieta Trębicka opowiedziała harcerzom o tradycjach Nocy Świętojańskiej.

26 czerwca 2023
Małgorzata Pawłowska - drużynowa 4 PDH "Ciekawi świata"
Czytaj więcej o: Harcerskie ognisko i przywitanie lata
Przejdź do - Niezwykłe spotkanie

Niezwykłe spotkanie

20.06.2023 r. harcerze z 4 PDH "Ciekawi Świata”, klasa IVA i VA spotkali się z p. podporucznik Martyną Troć z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Siedlcach oraz z p. porucznikiem Andrzejem Wąsowskim z 53 Batalionu Lekkiej Piechoty w Siedlcach.

20 czerwca 2023
Małgorzata Pawłowska - drużynowa 4 PDH "Ciekawi świata"
Czytaj więcej o: Niezwykłe spotkanie
Przejdź do - Spotkanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach

Spotkanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach

7 czerwca br. harcerze 4 PDH "Ciekawi świata" ze Szkoły Podstawowej w Mordach wzięli udział w quizie wiedzy o postrzeganiu świata, zorganizowanym przez Pana Włodzimierza Markowicza - przedstawiciela rady liderskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mordach.

10 czerwca 2023
Małgorzata Pawłowska - drużynowa 4 PDH "Ciekawi świata"
Czytaj więcej o: Spotkanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach

Niedziela Palmowa 2023

Niedziela Palmowa to niezwykły dzień. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Jednocześnie jest początkiem dni Jego męki. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki oraz uczestniczą w procesjach z palmami.

Harcerze z drużyny ,,Ciekawi świata” uczestniczyli w obrzędach Liturgii Mszy Świętej Niedzieli Palmowej 2 kwietnia 2023 r.

2 kwietnia 2023
Małgorzata Pawłowska - drużynowa 4 PDH "Ciekawi świata"
Czytaj więcej o: Niedziela Palmowa 2023

Zbliża się Wielkanoc!

30 marca 2023 harcerze z 4 PDH ,,Ciekawi świata” w imieniu swoim oraz społeczności szkolnej złożyli wielkanocne życzenia Pani Dyrektor Szkoły- Alinie Wołosz oraz Pani Wicedyrektor – Jolancie Kobak. Pod opieką Pani Dyrektor Szkoły udali się do Urzędu Miasta i Gminy, gdzie złożyli życzenia Pani Monice Nasiłowskiej–Osik - Sekretarz Miasta i Gminy Mordy oraz przekazali na ręce Pani Sekretarz wielkanocne życzenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Mordy – Panu Janowi Ługowskiemu.

 

 

30 marca 2023
Małgorzata Pawłowska - drużynowa 4 PDH "Ciekawi świata"
Czytaj więcej o: Zbliża się Wielkanoc!
Przejdź do - Warsztaty wielkanocne metodą decoupage

Warsztaty wielkanocne metodą decoupage

W środę 29 marca br. harcerze z drużyny "Ciekawi świata" uczestniczyli w warsztatach wielkanoncych zorganizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Mordach. Przygotowywali wielkanocne ozdoby, wykorzystując metodę decoupage. Wykonane dekoracje ozdobiły harcówkę, wprowadzając w niej świąteczny nastrój.

Z harcerskim Pozdrowieniem -

Czuwaj!


 

30 marca 2023
Małgorzata Pawłowska
Przejdź do - Warsztaty Palm Wielkanocnych - pielęgnowanie tradycji ludowych i chrześcijańskich

Warsztaty Palm Wielkanocnych - pielęgnowanie tradycji ludowych i chrześcijańskich

Zgodnie z tradycją, Niedziela Palmowa kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Wielki Tydzień – wspominanie męki i śmierci Chrystusa aż do chwalebnego Zmartwychwstania. Jest obchodzona na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Palmy wielkanocne są nieodzownym elementem Niedzieli Palmowej, poprzedzającej jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez katolików, jakim jest Wielkanoc.

23 marca 2023
Małgorzata Pawłowska - drużynowa 4 PDH "Ciekawi świata"
Czytaj więcej o: Warsztaty Palm Wielkanocnych - pielęgnowanie tradycji ludowych i chrześcijańskich
Przejdź do - Przyrzeczenie harcerskie

Przyrzeczenie harcerskie

21 lutego 2023 roku odbyła się uroczysta zbiórka harcerska. Głównym wydarzeniem spotkania było zaprzysiężenie dziesięciu nowych harcerzy. Przyrzeczenie odebrała druhna Katarzyna Rucińska, z-ca Komendanta Hufca ds. pracy z kadrą. W uroczystości brali udział wszyscy harcerze. Za rozkazem  drużynowej - Małgorzaty Pawłowskiej - funkcję zastępowego dla zastępu "Jastrzębi" objął druh Filip Soszyński. Wybór zastępowego był jednogłośny przez harcerzy tworzących zastęp "Jastrzębi".


21 lutego 2023
Drużynowa 4PDH ,,Ciekawi świata” - Małgorzata Pawłowska, Nina Chęcińska
Przejdź do - Światełko Betlejemskie dotarło także do kościoła parafialnego w Mordach!

Światełko Betlejemskie dotarło także do kościoła parafialnego w Mordach!

18 grudnia 2022 r. podczas Mszy Świętej, tzw. Sumy, rozpoczynającej rekolekcje adwentowe, Ksiądz Proboszcz Parafii Mordy - Karol Klewek uroczyście wprowadził do świątyni harcerzy z 4 PDH ,,Ciekawi Świata”. Przynieśli oni do kościoła parafialnego Światełko Betlejemskie. Następnie Ksiądz Proboszcz przedstawił wiernym tegoroczne przesłanie Światełka Betlejemskiego. Mamy nadzieję, że za pośrednictwem wiernych biorących udział w rekolekcjach adwentowych, znajdzie się ono w wielu domach. 

Z harcerskim  Pozdrowieniem
                                                                               "Czuwaj!”
 

18 grudnia 2022
Drużynowa 4PDH "Ciekawi Świata": Małgorzata Pawłowska, Nina Chęcińska
Czytaj więcej o: Światełko Betlejemskie dotarło także do kościoła parafialnego w Mordach!