"Matematyka w świecie finansów" - projekt pilotażowy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Projekt Pilotażowy

Artykuły

Przejdź do - Korzyści dla szkoły z udziału w projekcie!

Korzyści dla szkoły z udziału w projekcie!

Projekt "Matematyka w świecie finansów" niesie ze sobą szereg korzyści dla szkoły, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.
 
Uczniowie:

1. Zdobędą kompetencje finansowe i ekonomiczne

  • Świadomość wartości pieniądza – uczniowie zrozumieją, skąd biorą się pieniądze, jak powstają dochody i wydatki.
  • Umiejętność planowania budżetu – nauczą się tworzyć prosty plan finansowy (np. na zakupy, wycieczkę).
  • Podstawy oszczędzania i inwestowania – poznają różne sposoby gromadzenia środków i ich pomnażania.

2. Rozwiną umiejętności matematyczne

  • Praktyczne zastosowanie matematyki – obliczanie procentów, porównywanie cen, analiza kosztów.
  • Rozumienie danych finansowych – interpretacja tabel, wykresów, prostych raportów.

3. Zwiększą swoje umiejętności społeczne i kompetencje z zakresu przedsiębiorczości

  • Praca zespołowa – realizacja zadań w grupach, wspólne gry ekonomiczne.
  • Kreatywność i inicjatywa – wymyślanie sposobów oszczędzania, tworzenie mini-biznesów w ramach zabawy.
  • Podejmowanie decyzji – analiza opłacalności, wybór najlepszych rozwiązań.

4. Przygotują się do dorosłego życia

  • Świadome zarządzanie finansami – unikanie impulsywnych wydatków, planowanie celów.
  • Bezpieczeństwo finansowe – podstawy ochrony przed oszustwami, znaczenie rozsądnych decyzji.
4 marca 2026
Dyrektor Szkoły - Alina Wołosz
Czytaj więcej o: Korzyści dla szkoły z udziału w projekcie!
Przejdź do - Przystąpienie do projektu. Cele i założenia wdrażania edukacji ekonomicznej i finansowej w szkole.

Przystąpienie do projektu. Cele i założenia wdrażania edukacji ekonomicznej i finansowej w szkole.

Miło nam poinformować, że w marcu br. przystąpiliśmy do projektu pilotażowego "Matematyka w świecie finansów", obejmującego 40 szkół.

Projekt finansowany jest w ramach Zintegrowanej Strategii Umiejętności - obszar III, tj.: rozwijanie kultury pracy szkoły opartej na współpracy, zespołowości i interdyscyplinarności, a także wypracowanie i wdrażanie innowacyjnych form, metod i narzędzi pracy kadr uczących w edukacji formalnej, adekwatnych do wyzwań współczesnej edukacji i zmieniającej się roli nauczyciela w zróżnicowanym społeczeństwie.

W trakcie realizacji działań projektowych, zespoły szkolne złożone z nauczycieli matematyki i edukacji wczesnoszkolnej, będą wspólnie przygotowywać się do wdrażania zagadnień edukacji ekonomicznej i finansowej w szkole. Poprzez udział w zaplanowanych w projekcie szkoleniach, pracę zespołową prowadzącą do opracowania projektów szkolnych oraz prowadzenie zajęć otwartych dla grona pedagogicznego, uczestnicy rozwijać będą kulturę pracy szkoły opartą na współpracy, zespołowości i interdyscyplinarności.

4 marca 2026
Dyrektor Szkoły - Alina Wołosz
Czytaj więcej o: Przystąpienie do projektu. Cele i założenia wdrażania edukacji ekonomicznej i finansowej w szkole.