iNFORMACJE DLA RODZICÓW

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 Co trzeba wiedzieć o koronawirusie i jak należy postępować w przypadku podejrzenia zakażenia.

Wiemy, że zarówno rodzice, jaki i uczniowie czują się zaniepokojeni informacjami o poważnym zagrożeniu epidemiologicznym, jakim jest szybko rozprzestrzeniający się wirus nazywany koronawirusem lub nowym koronawirusem. Prosimy o zapoznanie się z najważniejszymi informacjami, jakie dotychczas opublikowane zostały przez służby powołane do ochrony zdrowia obywateli. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową, np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego  i Ministerstwa Zdrowia zamieszczane są aktualne informacje i zalecenia, w tym: jak rozpoznać zakażenie, jak zapobiegać zakażeniu i rozprzestrzenianiu się wirusa, gdzie można uzyskać informację i pomoc w przypadku zachorowania. Strona Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca do korzystania z Telefonicznej Informacji Pacjenta. 

Ważne informacje na temat postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem

Jeśli masz gorączkę, kaszel, problemy z oddychaniem, ALE w ciągu ostatnich 14 dni NIE podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem i NIE miałeś kontaktu z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:

• Zgłoś się do lekarza lub udaj się do apteki i zapytaj farmaceutę o zalecane środki zapobiegania infekcji.

• Zachowaj higienę osobistą - zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania, jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).

• Unikaj kontaktu z osobami z widocznymi objawami choroby takimi jak kaszel, katar, podwyższona temperatura ciała.

Jeżeli NIE odczuwasz objawów chorobowych, ALE w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem:

• Skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

• Dane teleadresowe stacji sanitarno-epidemiologicznej możesz uzyskać:

- dzwoniąc na numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia - 800 190 590,

- na stronie www.gov.pl/koronawirus

• W miarę możliwości przez 14 dni ogranicz społeczno-zawodowe kontakty z innymi osobami.

• Zachowaj higienę osobistą: jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).

• Dwa razy dziennie mierz temperaturę ciała.

• W przypadku wystąpienia gorączki (38°C), kaszlu, trudności z oddychaniem udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania.

Jeżeli masz gorączkę (38°C), kaszel, problemy z oddychaniem i w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia korona wirusem lub miałeś kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:

• Skontaktuj się z telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną:

- PSSE w Siedlcach, ul. Poniatowskiego 1, 08-110 Siedlce, Centrala: tel. 25 644-20-40, Sekretariat: tel.: 25 632-28-75
fax: 25 632-61-37; 25 633-98-92
e-mail: siedlce@psse.waw.pl-

• Jak najszybciej udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania (własnym transportem).

NZOZ  w Siedlcach ul Starowiejska 15